Image
16.04.2021

Kas jāzina un jāņem vērā saistībā ar smago automašīnu

Image

Smagās automašīnas nereti dēvē par lielceļu karaļiem un ne velti. Šīs automašīnas ikdienā veic smagu darbu, pārvadājot kravas, kuras ar citu tehniku nogādāt vajadzīgajā galapunktā būtu neiespējami. Šīs mašīnas savās piekabēs spēj aizvest pat dzīvojamo māju un arī lidmašīnas. Tāpēc arī tās ir ļoti masīvas un pietiekami izturīgas, lai uz ceļa ar tām atrasties būtu droši. Tomēr, lai cik droša šī tehnika nebūtu, arī smagajām automašīnām un to šoferiem gadās dažādas likstas uz ceļa.

Ierobežota redzamība un laikapstākļi

Aiz loga smaržo pavasaris un ne tikai smago automašīnu šoferiem jābūt īpaši uzmanīgiem, bet visiem, kas piedalās ceļu satiksmē. Līdz ar pavasara atnākšanu, saule silda arvien vairāk, un cilvēki kļūst izklaidīgāki arī uz ceļa. Piedaloties ceļu satiksmē, tieši saules stari var apžilbināt un automašīnas šoferis var zaudēt redzamību, kā arī kontroli pār spēkratu. Visuzmanīgākajiem jābūt tieši tad, kad saule lec vai riet. Tāpēc ir svarīgi, lai automašīnai būtu piemēroti saules sargi, tonējumi uz vējstikliem vai vienkārši labas saulesbrilles. Vislabāk izvēlēties polarizētās saulesbrilles, kuras atstaro gaismu. Taču, ja ir redzes problēmas un ikdienā jau tiek lietotas parastās brilles – vērts padomāt par brillēm ar pašaptumšojošo funkciju, līdzīgi kā spoguļiem.
Protams, ikvienam šoferim jāņem vērā arī citi laikapstākļi, piemēram, lietus un sniegs. Tāpat arī dienas tumšajā laikā jābūt īpaši modriem. Ne tikai saule vai tumsa, bet arī citi aspekti var novērst šoferu uzmanību – bērni, dzīvnieki vai vienkārši neapdomīgi cilvēki, kuri nesaprot, ka smagā tehnika nav tik viegli apturāma. Tāpēc smago automašīnu vadītājiem jābūt īpaši uzmanīgiem uz ceļa apdzīvotās vietās. Ļoti jāuzmanās arī no meža dzīvniekiem un, protams, visiem labi zināmajiem iereibušajiem velosipēdistiem ārpus pilsētas, kas ir īpaši apdraudēta suga. Tas attiecināms ne tikai uz cilvēkiem un dzīvniekiem, bet arī uz citiem transportlīdzekļiem.

Ierobežota redzamība esot pie stūres

Smago automašīnu šoferiem ir ļoti ierobežota redzamība tam, kas notiek aizmugurē un nereti arī sānos. Lielās tehnikas autovadītāji motobraucēju vai velosipēdistu var vienkārši nepamanīt, jo šofera sēdvieta nereti atrodas teju divus metrus virs zemes. Tāpēc viss, kas redzams spogulī izskatās ļoti mazs. Braucot vai stāvot blakus tādai tehnikai – jāņem vērā, ka smagās automašīnas šoferis var nemaz nezināt, ka jūs tur esat.

Kravas nostiprināšana un tehnikas labošana uz ielas

Ikvienam sevi cienošam smagās automašīnas šoferim jāzina ne tikai tas, kā to vadīt, bet arī to, kā kravu nogādāt galapunktā neskartu un veselu. Ne vienmēr, taču bieži vien šoferi ir tie, kas nostiprina kravu, jo viņi ir tie, kas uzņemas atbildību par to. Šis ir īpaši atbildīgs aspekts, jo bieži vien kravas ir ļoti dārgas un tās sabojāt pa ceļam noteikti nav tas, kas ir nepieciešams.
Vēl viena lieta, bez kā nevar iztikt smagās automašīnas šoferis ir vismaz vispārīgas tehniskās zināšanas par automašīnas uzbūvi. Automašīnas vadītājs ir pilnībā atbildīgs par to, kas notiek ar automašīnu uz ceļa. Viņam jāspēj arī parūpēties par lietām, kas varētu būt jānomaina pa ceļam. Protams, par auto vispārējo tehnisko stāvokli atbild tehniskā remonta centrā, taču, ja ķibele gadās tālu prom no bāzes – jārēķinās, ka pašam šoferim būs jāsasmērē arī kāda piedurkne.

KURBADS DBC